Ara
  • Nar Konsept / Fethiye

Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler...

En son güncellendiği tarih: 26 Mar 2020

Eğer konunun uzmanından destek almıyorsanız hata yapma ihtimali yüksek bir

adaysınız...


Yaşadığınız, iş yaptığınız alanlarla ilgili, doğru mobilyaların seçilebilmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda faydalı bilgileri paylaşalım...


1-Bütçe: En önemli kriterdir, kısa ve uzun vadeli kullanıma ve amaca bağlı olarak çok değişir. Uygun diye düşündüğünüz ürün sonradan pahalıya mal olabilir. Ya da yetersiz bütçeyle büyük yüklerin altına girerek, kendinizi eşya için mutsuz edebilirsiniz.


Birde fayda maliyet ilişkisi var, verdiğiniz fiyat ile optimum kullanma ömrünün doğru orantılı olup olmadığı, çok önemlidir..

Seçtiğiniz ürünün kıymet takdirini yapmak ürün hakkında bilgili olmayı gerektirir. Koltuk alıyorsanız; kumaş kalitesi, ayaklar plastik mi, ağaç mı, ağaçsa gürgen mi ve hatta kaçıncı sınıf gürgen olduğu, kullanılan süngerin sınıfı ve yoğunlukları, iç aksamda kullanılan malzemeler. gördüğünüz gibi liste uzayıp gidiyor.... Panel ürünlerde yemek, yatak Tv üniteleri vb. ürünler içinde durum farklı değil......Ahşap, masif, mdf üzeri lake, yonga maliyetleri birbirlerinden çok farklı olan mobilya malzemeleridir. Kullanılan menteşe, ray, kulp, kilitleme sistemleri aksesuarlarında niteliğine bağlı olarak fiyatları değişen ürünlerdir. Kısaca ürün fayda maliyet analizini baştan doğru yapmak için malzemeleri iyi bilmek gerekiyor. Bu konuda ya İyi bir sorgulayıcı olacak ve üründen iyi anlayacaksınız ya da satıcınıza, markanıza çok güveneceksiniz.


2-Tarz : Mobilya tarzları hakkında bu konuda pek çok makale ve görseller var, Öncelikle onları tarayıp kendi tarzınızı belirledikten sonra mobilya seçmeniz sizi daha çok mutlu edecektir. Klasik, Avangart, Modern, iskandinav, Akdeniz, Country, Endüstriyel, Eklektik popüler tarzlardan bazılarıdır....


3-Oran: Mobilya alımında oransız ürün tercihleriniz, hem bütçeye hem tarzınıza büyük ölçüde zarar verecektir. Geri dönüşü pek mümkün olmayan bu konuda, kararlarınızı verirken matematiği mutlaka kullanmalısınız... Evinizde, alan ölçüleriniz ve karar vermeden satın almayı düşündüğünüz ürünlerin ölçü bilgileri örtüşmelidir.


4-Zaman: İstediğiniz renk, kumaş vb. seçenekli alma şansına sahip olduğunuz ürünlerle ilgili termini beklemeniz, kendi zevkinize uygun ürün almanızı ve evinizde paketi açılarak size teslimini sağlayacaktır. Bu yüzden zaman planlamasını önceden yapmak gerekir. Bazen firmaların mobilya teslim süreleri 1 aya kadar çıkabiliyor.


5-İnsan: diğer kullanıcıların isteklerini dikkate almadan, ortak kararla alınmayan mobilyalar olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle kişisel zevklerin çok değiştiği özellikle yirminin üzerinde çeşidi olan mobilya tarzlarının her birinin alıcısı olduğu düşünülürse, dikkatli ve birlikte karar alınması gereken bir konudur.

Komşunuzla arkadaşınızla değil aileniz ile verilen kararlar mobilyalarınızı huzurla kullanmanızı sağlar. En azından sormalı ve gönüllerini almalısınız....6-Evinizde kalıcı olan renkler: Zemin, banyo ve mutfak dolapları, uzun süreli kalıcı renklere sahip eşyalardır. Bu mobilya seçimlerinizi etkileyecek önemli bir unsurdur. Eğer yeni ev tanzim etmiyorsanız, kalmasını planladığınız perde, halı vb. eşyaların renkleri de alacağınız mobilya ile uyumlu olmalıdır. Genellikle dikkat edilir...


7-Satış Sonrası Hizmet (SSH): Satış sonrası hizmeti alabileceğiniz bu konuda referansları iyi olan mobilya firmalarının ürünlerini tercih etmeliyiz.

Tüketici şikayet köşeleri, satış sonrası sorunlarla mağduriyet yaşayan insanlarla doludur. Ürünü satın almadan önce bu köşeleri ziyaret etmek ve karar vermek önemlidir. Gerek firma açısından gerekse ürün açısından bu şikayetleri incelemek ve kararı buna göre vermek gerekir.

Firmayı tanımak, perakende mağazasının sahipleri hakkında bilgili olmak, diğer müşterilerden referans almak bu konuda pek çok sorunu önceden çözecektir....


49 görüntüleme0 yorum