top of page

Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenler...

Güncelleme tarihi: 1 Şub

Eğer mobilya konusun da bilginize, zevkinize güvenmiyor ve konunun uzmanından destek almıyorsanız hata yapma ihtimali yüksek bir

adaysınız...


Yaşadığınız ve/veya iş yaptığınız alanlarla ilgili doğru mobilyaların seçilebilmesi için bazı faktörler çok önemlidir.

1-Bütçe Faktörü: En önemli kriterdir, kısa ve uzun vadeli kullanıma ve amaca bağlı olarak çok değişir. Uygun diye düşündüğünüz ürün sonradan pahalıya mal olabilir. Ya da yetersiz bütçeyle, yük altına girerek, eşya için mutsuz olabilirsiniz.

Fayda maliyet ilişkisi açısından baktığınızda verdiğiniz fiyat ile optimum kullanma ömrünün doğru orantılı olup olmadığı çok önemlidir..

Seçtiğiniz ürünün kıymet takdirini yapmak ürün hakkında gerçekten bilgili olmayı gerektirir. Koltuk alıyorsanız; kumaş kalitesi, ayaklar plastik mi, ağaç mı, ağaçsa gürgen mi ve kaçıncı sınıf olduğu, kullanılan süngerin sınıfı ve yoğunlukları, iç aksamda kullanılan malzemeler, işçilik kalitesi vb.... Gördüğünüz gibi liste uzayıp gidiyor.

Panel ürünlerde yemek, yatak Tv üniteleri vb. ürünler içinde durum farklı değil......Ahşap, masif, mdf üzeri lake, yonga (sunta) maliyetleri ve kullanım ömürleri açısından birbirlerinden çok farklı olan malzemelerdir.

Kullanılan menteşe, ray, kulp, kilitleme sistemleri aksesuarlarında niteliğine bağlı olarak fiyatları değişen ürünlerdir. Kısaca ürün fayda maliyet analizini baştan doğru yapmak için malzemeleri iyi bilmek gerekiyor. Bilmiyorsanız da satıcınızın için verilen referanslar çok önemlidir.


2-Tarz Faktörü: Mobilya tarzları hakkında bu konuda pek çok makale ve görseller var, Öncelikle onları tarayıp kendi tarzınızı belirledikten sonra mobilya seçmeniz sizi daha çok mutlu edecektir. Klasik, Avangart, Modern, İskandinav, Akdeniz, Country, Endüstriyel, Eklektik vb. popüler tarzlardan bazılarıdır....


3-Oran Faktörü: Mobilya alımında oransız ürün tercihleriniz, hem bütçeye hem tarzınıza büyük ölçüde zarar verecektir. Odanızın alan ölçüleriniz ile satın almayı düşündüğünüz ürünlerin ölçü bilgileri örtüşmelidir.


4-Zaman Faktörü: İstediğiniz renk, kumaş türü, vb. tercihler müşteri odaklı ve seçenekleri çoktur. Bu durum biraz beklemenizi ancak evinizde paketi açılarak kendi zevkinize uygun ürün almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden tercihleri size ait olan ürünlerde 30- 45 gün teslim sürelerini düşünerek, ihtiyaç planlamasını önceden yapmak gerekir.


5-Diğer Kullanıcılar Faktörü: Evde diğer kullanıcıların isteklerini dikkate alınması önemlidir. Ortak kararla alınmayan mobilyalar ilerde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle kişisel zevklerin çok değiştiği ve farklı mobilya tarzlarının her birinin alıcısının olduğu düşünülürse, dikkate alınması gereken bir konudur.

Komşunuzla arkadaşınızla değil aileniz ile verilen kararlar mobilyalarınızı huzurla kullanmanızı sağlar. En azından sormalı ve gönüllerini almalısınız.. Bu durum ilerde sıkça hatırlatılarak sizi üzebilir.


6-Evinizde kalıcı olan renklerin seçimlerini üzerine olan faktörü: Zemin, banyo ve mutfak dolapları, uzun süreli kalıcı renklere sahip eşyalardır. Bu mobilya seçimlerinizi etkileyecek önemli bir unsurdur. Eğer yeni ev tanzim etmiyorsanız, kalmasını planladığınız perde, halı vb. eşyaların renkleri de alacağınız mobilya ile uyumlu olmalıdır. Genellikle dikkat edilir veya özellikle dikkate alınmaz.


7-Satış Sonrası Hizmetler (SSH): Satış sonrası hizmeti alabileceğiniz bu konuda referansları iyi olan mobilya firmalarının ürünlerini tercih etmeliyiz.

Tüketici şikayet köşeleri, satış sonrası sorunlarla mağduriyet yaşayan insanlarla doludur. Ürünü satın almadan önce bu köşeleri ziyaret etmek ve karar vermek önemlidir. Gerek firma açısından gerekse ürün açısından bu şikayetleri incelemek ve karar vermek gerekir.

Firmayı tanımak, perakende mağazasının sahipleri hakkında bilgili olmak, diğer müşterilerden referans almak bu konuda pek çok sorunu önceden çözecektir....


Seçimleriniz ile "MUTLU OLMANIZ" dileklerimle,


Murat Keçeci


121 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page